Тканина та нитки для українського рушника

В цій статті опишемо тканини та нитки, які використовувались українцями для виготовлення вишитого рушника.

полотно для рушникаТак як вишитий рушник в українців завжди асоціювався з різними символами, віруваннями та обрядами, то його виготовлення було особливим та супроводжувалось багатьма звичаями та певними нормами. Так для виготовлення рушника використовувалось полотно потрібної довжини. При цьому полотно для рушника ні в якому разі не можна зшивати, так як це означало б перерубану дорогу життя.

Зазвичай, ширина українського рушника становила 30 – 40 см та визначалася шириною ручного ткацького верстата. А довжина могла бути різною, переважно від 150 сантиметрів. Наприклад, на Поділлі рушники мали довжину від 150 до 180 сантиметрів, а київські, черкаські та полтавські рушники – 300 – 350 см.

Деякі рушники виготовляли значно довшими. Так наприклад, на весіллі, коли зупиняли святковий поїзд і вимагали викуп за молоду (“перейми”), рушники були довжиною до 12 метрів та ними перетинали дорогу. Також довгих рушниках (до 12 м) опускають домовину до ями, проводжаючи людину в останню путь.

Вишивальні нитки для рушників теж ретельно готували. У XIX ст. для виготовлення ниток використовувались коноплі та вовна. Нитки пряли з вичесаних волокон льону чи коноплі, при цьому намагаючись робити тонку й рівну нитку. Потім нитки білили, фарбували, натирали воском чи жиром.

Нитки для вибілювання золили в діжках-“зільницях”. У ці діжки спочатку складали намотані нитки, а потім пересипали їх попелом із спалених дров і заливали окропом. У діжці утворювався лужний розчин, який поступово вибілював нитки. Після цього нитки полоскали у чистій воді й висушували на сонці. У вишивці такі білі нитки часто комбінували із сірими чи зеленуватими набіленими нитками.

Для фарбування ниток використовувались природні барвники: відварами кори дуба, жолудів, вільхи, гілок та ягід бузини й брусниці, лушпинням цибулі тощо.

Відвар шишок вільхи, дубових жолудів та бузини дає чорний колір, а відвар кори дуба і вільхи – темно-коричневий, кори каштана – світло-коричневий. Щоб отримати золотисто-жовтий колір відварювали квіти нагідок і лушпиння цибулі. Замочування ниток у лужному розчині, отриманого від спаленої соломи гречки, надавало ниткам світло-вохристого (“пшеничного”) кольору. Запікання в тісті ниток, намочених у конопляній олії, давало інтенсивний жовтий колір. Пофарбовані в таких спосіб нитки називались заполоччю, а пізніше ця назва поширилася на всі вишивальні нитки.

Щоб отримати червоний  колір, використовували ягоди брусниці, а для синього кольору використовували кору крушини, зеленого – дрік.

Для отримання насиченого червоного кольору використовувались барвники тваринного походження, які виробляли з личинок червеця. З висушених личинок виготовляли порошок, який був надзвичайно дорогий.

Із середини XIX ст. для вишивання почались використовуватись привізні бавовняні, вовняні, металеві, шовкові нитки та бісер. Щоб надати вишивці  більшої ошатності у неї вводили золоту та срібні нитки, металеві пластини (“лелітки”).

Найкращими для вишивання вважаються шовкові нитки. Сировиною для шовкових ниток є тоненькі павутинки кокона шовкопряда,. які досягають довжини до 2 м. Ці нитки були привозними (з Китаю) і коштували дуже дорого. Їх вживали виключно для вишивання найдорожчих речей.

Вовняні нитки теж були дорогими. Вони, як і шовк тваринного походження, мають енергетичну “пам’ять”. Вовняні нитки для вишивання найбільше використовувалися на Поділлі, Буковині та Карпатах. За вовняними йдуть нитки лляні та конопляні. Найменш цінними були бавовняні нитки (“вата”). Проте ці нитки були дешевшими і доступнішими й поступово стали досить широко застосовуватись. Зовсім непридатним з погляду енергетики виявився акрил. На відміну від спокійних кольорів природних ниток, яскраві кольори акрилу роблять традиційні українські узори неприродними, кричущими і навіть агресивними.

Опубліковано у Про вишивку | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 коментар до Тканина та нитки для українського рушника

  1. Пінгбек: Які матеріали та інструменти потрібні для вишивання | Вишивка інфо

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *