Національний костюм Закарпаття

Національний костюм ЗакарпаттяНаціональний костюм Закарпатської області в різних районах сильно відрізняється, так як на Закарпатті крім корінного населення, проживають румуни, угорці, словаки, німці та представники інших національностей. Тому костюм цього регіону відображає взаємовпливи різних культур. Насамперед різноманітність культур відображена широкою кольоровою гамою вишивки: червоний колір сполучається з чорним (при цьому виділяється один колір – чорний або червоний) та застосовуються як білі, так і багатоколірні орнаменти. Найбільш характерним для вишивок Закарпаття є мотив зигзаг ( “карлючка”) у різних техніках виконання.

В загалом, вишивку Закарпаття можна поділити на  гуцульську, брегівську, мукачівську та ужгородську.

Жіночий костюм Східного Закарпаття кінець XIX – початок XX ст.

Жіноча сорочка зветься “ромованкою” та виготовлена доморобного полотна з уставками, з вишивкою гладдю. Вишиті верхня частина рукавів, низки рукавів, зап’ясники та чохли. Запаски ткані, з поперечними смугами. Запаски тримаються на поясі, так званому “багорі”. Кептар оздоблений кольоровою вишивкою, волічковими китицями, аплікацією із шкіри та сукна, бісером і металом. Барвиста хустка з квітами на чорному тлі. Шкіряні морщені постоли одягнуті на плетені вовняні орнаментовані білими нитками “капчури”.

Чоловічий костюм Східного Закарпаття кінець XIX – початок XX ст.

Тунікоподібна чоловіча сорочка носилася поверх штанів. Виріз горловини зібраний “в зморшки” і зав’язаний на очкур. Вишивка прикрашає комір, пазуху та поділ. Кептар та сердак оздоблені вишивкою, аплікацією із шкіри, волічковими, китицями та смужками. Коричневий капелюх – “клебанка”. Червоні сукняні штани – “гачі”. Морщені постоли взуті на сукняні “капчури”. При цьому враховувалось гармонійне поєднання кольорів штанів та капчурів.

Опубліковано у Про вишивку | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *