Національний костюм Поділля

Національний костюм ПоділляНаціональний костюм Поділля є дуже декоративним та мальовничим, що пов’язано з особливостями місцевих народних ремесел та культури виготовлення одягу. Вишивки на костюмах мали складні геометричні форми з двокольоровою та поліхромною колористиками. Обов’язковим компонентом чоловічого та жіночого національний одягу були пояси найрізноманітніших видів і кольорів: ткані крайки, а також ремінні пояси різної ширини й оформлення. Також в костюмі населення Поділля помітна етнокультурна взаємодія українців з молдаванами.

Чоловічий костюм Поділля кінець XIX – початок XX ст.

Чоловіча сорочка Поділля виготовлена з доморобного полотна, кроєна “вперекидку” з виложистим широким коміром. Рукава та “третинниці”, що вставлялися між основними пілками, зшиті швами та розшиті нитками жовтогарячого кольору. Комір та пазуха вишиті “виноградом” жовто-золотавого кольору. Сорочка є навипуск, підперезана червоно-зеленим поясом з китицями. Неширокі штани виготовлені з темної фарбованої домотканої тканини. Кожух “до стану” із стоячим коміром. Комір, поли та низки рукавів обшиті чорним смушком та вовняними кольоровими нитками. Шапка “стовбувата” з чорного смушку.

Тунікоподібна сорочка в молодих парубків має широкий стоячий комір. Комір, пазуха та манжети вишиті нитками червоно-чорного кольору. “Чугаіна” – темно-рудого кольору, кроєна “до стану”, з “прохідкою”, з яскравою поліхромною вишивкою вовняними нитками. Капелюх повстяний, прикрашений стрічками та квітами.

Жіночий костюм Поділля кінець XIX – початок XX ст.

Жіночий національний одяг Поділля складався з саморобної сорочки вишиванки, вибійчастої або тканої смугастої полотняної спідниці (димки), запаски, нагрудного одягу (катанки, кабатика) і верхнього сіряка. Жіночі сорочки були зі вставками, пришитими по пітканню, з невеликим стоячим коміром. Вишивка сорочки заповнювала рукави, вставки, розташовувалася широкою смугою на грудях. Запаски-фартухи ткали із чесаної, попередньо пофарбованої пряжі технікою чинування. Поле запаски заповнювалося поперечними смугами, які чергувалися з елементами орнаменту. Доповнювали жіноче вбрання різні прикраси: коралеве намисто, а пізніше — різнокольорові скляні буси (перли, кулі, надуванці).

Опубліковано у Про вишивку | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *