Коса гладь

Коса гладьКоса гладь – це техніка вишивання, в якій стібки вишивальної нитки йдуть похило до ниток основи (під кутом 45°) або піткання. Завдяки цьому створюється гладкий ефект (лиштва, скісний настил, качалочка) з проявами світла і тіні. При вишиванню гладдю полотно прошивається з обох боків, тому лице і виворіт виходять майже однаковими.

Найпоширеніша на Київщині, Чернігівщині, де вишивають здебільшого червоними та чорними нитками, поєднуючи з техніками, що побутують на цих територіях. В інших регіонах коса гладь наявна у білій вишивці (зерновий вивід, протяганка, кручений шов та ін.). На Полтавщині коса гладь менш поширена та називається лиштвою. Нею вишивають рушники та сорочки.

Косу гладь вишивають, рахуючи нитки полотна. Виконують нею геометричні узори, найчастіше розетки, які іноді обводять ниткою іншого кольору.
Підвидом гладі є техніка качалочки – двобічне настилування, яке шиється переважно на 6 ниток.

Вишивка гладю

Вишивка гладю

Щоб почати вишивати косою гладдю, необхідно підібрати квадрат з ниток тканини розміром 4х4, 5х5 або 6х6 ниток (а). Далі справа петлею чи дрібними стібками по діагоналі квадрата закріплюють робочу нитку і виводять голку по вертикалі на одну нитку вище першого виходу голки (б). Інші п’ять стібків виконують паралельно через одну нитку тканини з нахилом уліво (в).

Техніка вишивання гладдю

Техніка вишивання гладдю

Після виконання шести стібок голку виводять у лівий нижній кут цього стібка і повертають полотно справа вліво таким чином, щоб вишиті стібки були зліва (г). Тепер знову підбирають новий квадрат на 6х6 ниток і виконують наступні 6 стібків з нахилом вліво аналогічним чином (д). Перед наступним квадратом полотно вже потрібно повернути зліва направо. Таким чином вишивають виріб чергуючи стібки з нахилом вправо й вліво.

Візерунки на полотні

Візерунки на полотні

Щоб зробити візерунок, то його необхідно починати  з вишивання зірочок основної частини. Потім роблять косу гладь навколо цих зірочок і з’єднання між фігурками. Після цього червоними нитками вишивають зигзагоподібну лінію обводки, крайні фігурки і чорними нитками виконують контур в елементах візерунку. Для елементів основної частини зображеного на рисунку візерунку необхідно підбирати квадратик розміром 6Х6, а для зигзагоподібної лінії обводки – квадратик розміром 3Х3.

Створення візерунку гладю

Створення візерунку гладю

Опубліковано у Уроки вишивання | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 коментар до Коса гладь

  1. Владлена коментує:

    Класс =)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *